flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Діти прогулюють школу – батьки платять

15 жовтня 2019, 09:39

     Видатний український педагог Василь Олександрович Сухомлинський сказав : «Якщо люди говорять погане про твоїх дітей - це значить, вони говорять погане про тебе.»

      Важко не погодитись із тим, що поведінка та вчинки дітей відображають те виховання, яке вони отримують у сім’ї. А забезпечується воно насамперед прикладом батьків.

      В Україні на законодавчому рівні закріплені наступні обов’язки батьків щодо їх дітей:

- виховувати;

- поважати;

- піклуватися про здоров'я і розвиток;

- утримувати;

- забезпечити здобуття освіти;

                                                                  - готувати до самостійного життя.
   

     Щороку до Ленінського районного суду міста Дніпропетровська надходить більше двохсот справ цієї категорії. Наприклад, у 2019 році до суду вже надійшло 167 таких адміністративних матеріалів, з яких розглянуто 160.
     Варто наголосити, що вказаний перелік не є вичерпним. Але саме за невиконання вказаних обов’язків батьками або особами, що їх замінюють, передбачена юридична відповідальність, одним з видів якої є адміністративна. (стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

     Здебільшого батьків або осіб, що їх замінюють, суд притягує до відповідальності у випадках не відвідування дітьми без поважних причин занять у навчальних закладах (школах, коледжах, училищах). За таке правопорушення законом передбачена санкція у вигляді попередження або штрафу в розмірі від 850 до 1700 гривень.

     Вказане покарання можуть отримати і особи, діти яких займаються бродяжництвом. Статистика свідчить, що у таких випадках до правоохоронних органів із відповідними повідомленнями здебільшого звертаються не батьки, а схвильовані педагоги або сусіди.

     Також у протоколах про адміністративне правопорушення часто фіксують проживання дітей в антисанітарних умовах або взагалі відсутність побутових умов для проживання дитини. Серед адміністративних справ, які розглянув суд у цьому році за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, була особливо кричуща. Мати через нетверезий стан перекинула дитячий візок з восьмимісячним немовлям. Маля випало з візка та вдарилося головою. Суд наклав на жінку-правопорушника штраф.

     Часто причинами притягнення до відповідальності батьків є вчинення самими дітьми адміністративних правопорушень. А саме: вживання алкоголю, нецензурна лайка, крадіжки у супермаркетах, проникнення на охоронювані території, пошкодження майна однолітків або навчального закладу. У такому разі адміністративний штраф також буде дорівнювати 850-1700 гривень.

      При цьому, якщо протягом року після накладення адміністративного стягнення повторно буде встановлено ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, то попередження вже не буде, а суд буде мати підстави накласти на порушника  штраф у розмірі 1700-5100 гривень.

      Тому хочемо порадити батькам для роздуму слова відомого українського педагога Антона Семеновича Макаренка: «Наші діти – це наша старість. Правильне виховання – це наша щаслива старість, погане виховання – це наше майбутнє горе, це наші сльози, це наша провина перед іншими людьми.»